Nasza historia

Nasza historia

Naszym fundamentem jest innowacja​.  Od ponad 85 lat skupiamy się na ratowaniu i podtrzymywaniu życia oraz poprawie jakości opieki nad pacjentami.

Don Baxter IV Bottles

Lata 30-te XX wieku: pierwsza dekada naszych innowacji

1931
Powstanie Don Baxter Intravenous Products Inc. – pierwszego producenta komercyjnie przygotowywanych roztworów dożylnych. Firma założona przez dr Ralpha Folka i dr Dona Baxtera.

1933
Baxter otwiera swój pierwszy zakład produkcyjny w odrestaurowanym salonie samochodowym w Glenview, Illinois, USA, gdzie sześciu pracowników produkuje kompletną linię pięciu sterylnych roztworów w szklanych pojemnikach.

1939
Pojemnik TRANSFUSO-VAC firmy Baxter staje się pierwszą sterylną, próżniową jednostką do pobierania i przechowywania krwi, dzięki czemu po raz pierwszy bankowanie krwi staje się praktyczne.

Twin-Coil Artificial Kidney

Okres od lat 40-tych do 60-tych XX wieku: przełomowe rozwiązania w branży

1941
Po wybuchu II wojny światowej rozwiązania IV firmy Baxter są pierwszymi i jedynymi urządzeniami do pobierania krwi, które spełniają wymagania amerykańskich sił zbrojnych.

1945
Baxter wprowadza na rynek serię PLEXITRON - pierwsze zestawy plastikowych opakowań jednorazowych, które eliminują problemy związane z czyszczeniem i ponownym użyciem węży lateksowych.

1956
Baxter wprowadza pierwszą komercyjną sztuczną nerkę, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie ratującej życie dializy dla osób ze schyłkową niewydolnością nerek (ESRD).

VIAFLEX IV container

Okres od lat 70-tych do 90-tych XX wieku: zwiększanie globalnego zasięgu i rozwój innowacji

1970
VIAFLEX firmy Baxter to pierwszy elastyczny, plastikowy pojemnik na płyny infuzyjne

1972
Firma Baxter opatentowała nową cząsteczkę chemiczną stosowaną w anestezji wziewnej

1974
Baxter MINI-BAG to pierwszy zamknięty system IV do podawania leków, zapewniający wygodę i usprawnienie pracy.

Homechoice Automated PD systems

1991
System dostępu INTERLINK IV firmy Baxter to pierwszy bezigłowy system dostępu naczyniowego, który chroni pracowników służby zdrowia przed przypadkowymi zakłuciami.

1992
Powstanie firmy Baxter w Polsce.

1994
Aparat do automatycznej dializy otrzewnowej HOMECHOICE firmy Baxter jest pierwszym kompaktowym, przyjaznym dla użytkownika urządzeniem, które oczyszcza krew pacjenta w ciągu nocy. 

Wprowadzenie systemu Prisma jako dedykowanego leczenia nerkozastępczego dla oddziałów intensywnej terapii.

1995
Pierwszy HOMECHOICE wprowadzony na rynek polski.

1998
Baxter otrzymuje aprobatę FDA na wprowadzenie na rynek pierwszego fibrynowego preparatu uszczelniającego w Stanach Zjednoczonych, które jest wskazane w celu promowania hemostazy i uszczelniania ran w chirurgii.

Premiera systemu MARS do dializy albuminowej jako specjalistycznej terapii usuwającej z krwi toksyny białkowe oraz toksyny rozpuszczal­ne w wodzie

V-LINK needleless connector

XXI wiek: nowe tysiąclecie innowacji

2000
Premiera poliolefinowego elastycznego worka Viaflo.

2002
Powstanie obecnej siedziby Baxter w Polsce.

2004
Premiera aparatu do ciągłych terapii nerkozastępczych (CRRT) Prismaflex.

2007
Baxter wprowadza V-LINK, pierwsze bezigłowe złącze IV z powłoką antybakteryjną.

2008
Baxter otrzymuje zatwierdzenie FDA dla pierwszego kleju fibrynowego specjalnie zaprojektowanego do łączenia/uszczelniania tkanek podskórnych w chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i w leczeniu oparzeń

 

HEMOPATCH resorbable collagen-based pad

2012
Wprowadzenie mieszalnika Baxa EM 2400 do oferty firmy Baxter

2013
Hemostatyk uszczelniający firmy Baxter staje się pierwszym wchłanialnym podkładem kolagenowym, który pomaga kontrolować krwawienie w różnych scenariuszach chirurgicznych.

2016
Premiera wymiennika krew-gaz PrismaLung umożliwiającego prowadzenie niskoprzepływowego zabiegu pozaustrojowego usuwania CO2 (ECCO2R).

BEC Warsaw

2017
Premiera aparatu do dializy AK98.

Wprowadzenie nowego dializatora THERANOVA.

Premiera cyklera do automatycznej dializy HOMECHOICE CLARIA z technologią SHARESOURCE.

Oznaczenie CE dla nowego wskazania do stosowania zestawu oXiris, przeznaczonego dla pacjentów wymagających leczenia oczyszczającego krew, w tym ciągłej terapii nerkozastępczej oraz u chorych z nadmiernym stężeniem endotoksyn i mediatorów zapalenia

2018
Otwarcie w Polsce Baxter Education Center.

Światowa i polska premiera systemu Prismax do ciągłych terapii nerkozastępczych i plazmaferezy.