Jak pacjent dializowany otrzewnowo został pielęgniarzem nefrologicznym

Jesienią ubiegłego roku Christopher rozpoczął przedostatni rok nauki w szkole średniej przy Instituto Health Sciences Career Academy (IHSCA) w chicagowskiej dzielnicy Pilsen. Podobnie jak jego rówieśnicy był zdenerwowany powrotem do szkoły, nie mógł się jednak doczekać spotkań z przyjaciółmi i ponownym udziałem w spotkaniach klubu pielęgniarskiego. Praca związana z opieką zdrowotną to coś, co pasjonuje Christophera i dlatego też wybrał IHSCA - szkołę, która koncentruje się na naukach medycznych. Klub pielęgniarski Leadership, Education and Development (LEAD) (tj. przywództwo, edukacja i rozwój) prowadzony przez doświadczone pielęgniarki-ochotniczki z okolicznych szpitali umożliwia mu większą styczność z obowiązkami pielęgniarek, w tym z pobieraniem krwi czy pomiarem ciśnienia.

Christopher to wyjątkowy siedemnastolatek skoncentrowany ściśle na swoim przyszłym zawodzie pielęgniarza nefrologicznego opiekującego się pacjentami z niewydolnymi nerkami. Podsyca swoją pasję i determinację do zdobycia tego zawodu własnym doświadczeniem pacjenta ze schyłkową niewydolnością nerek.

U Christophera rozpoznano przewlekłą chorobę powodującą bliznowacenie nerek, gdy miał 8 lat. Czynność nerek ostatecznie obniżyła się na tyle, że musiał rozpocząć dializy otrzewnowe (peritoneal dialyses, PD), aby kontrolować schorzenie.

„Będąc w tak młodym wieku w momencie diagnozy, myślałem, że mam grypę, a moja choroba minie.” - mówi Christopher. „Ale ostatecznie PD stała się moją codzienną rutyną.”

Leczenie PD polega na oczyszczaniu krwi z toksyn i usuwaniu zbędnych płynów przez jedną z błon organizmu - błonę otrzewnową, niczym przez filtr. Christopher poddaje się leczeniu PD w domu, podczas snu. Z powodu wieku Christophera w momencie rozpoczęcia terapii początkowo zajmowała się nią jego mama, a po pewnym czasie, gdy był on starszy, przeniosła ten obowiązek na niego.

Christopher dwukrotnie poddał się przeszczepowi nerek. Niestety, oba transplanty nie przyjęły się, a on ponownie pojawił się w rejestrze osób oczekujących na przeszczep nerki National Kidney Registry.

Jestem dojrzalszy niż większość dzieciaków w mojej klasie i sądzę, że po części jest to spowodowane stanem mojego zdrowia.

Christopher, Pacjenci dializowani otrzewnowo

„Spędzenie ogromnej ilości czasu w szpitalach zainspirowało mnie do wyboru ścieżki zawodowej i zdeterminowało, aby zostać pielęgniarzem nefrologicznym.” - mówi Christopher. „Mam swoich ulubionych pracowników służby zdrowia, w tym pielęgniarki, które starały się, aby moje pobyty w szpitalu były przyjemniejsze - urządzając nawet moją salę tak, by przypominała obóz letni, na który miałem jechać.”

„Musiałem stać się dojrzalszy, niż większość dzieci w moim wieku, ale nadal chętnie spędzam czas z przyjaciółmi i zajmuję się tym, czym zazwyczaj zajmują się nastolatkowie.” - mówi Christopher.

Jego celem jest utrzymanie dobrego samopoczucia, życie z dnia na dzień, aby móc przygotować się na przyszłość związaną z niesieniem pomocy innym.

„Obecnie koncentruję się na nauce do egzaminu ACT, aby dostać się na dobry uniwersytet, jak Purdue, gdzie mogę studiować pielęgniarstwo.” - mówi Christopher.